czwartek, 30 października 2014

Tribiotic na trądzik?

Czy popularny, wygodny i uniwersalny preparat sprawdzi się również w przypadku zmian trądzikowych?

TRIBIOTIC to bardzo wygodny w użyciu preparat o dużej skuteczności przeciwbakteryjnej i dosyć szerokim wachlarzu zastosowań. Dostępny jest albo w postaci 1 g saszetek w opakowaniu po 10 sztuk, w większości aptek dzielony i sprzedawany w pojedynczych saszetkach w cenie ok. 1,5 zł oraz w postaci 14g tuby, której zakup jest bardziej opłacalny, gdyż zyskuje się na większej objętości. Preparat świetnie sprawdza się w różnego rodzaju zadrapaniach i drobnych skaleczeniach, gdyż wchodzące w jego skład trzy antybiotyki zabezpieczają przed rozwojem zakażenia bakteryjnego, które to jest podstawowym zagrożeniem w przypadku przerwania warstwy ochronnej skóry. Podstawowe zalecenia to stosowanie na niewielką powierzchnię, tak więc już to może budzić pewne wątpliwości jeżeli chodzi o zastosowanie w przypadku trądziku, ale jeszcze bardziej istotne są zawarte w Tribioticu antybiotyki, które co prawda charakteryzują się szerokim spectrum działania, co wcale nie oznacza jednak, że obejmują swoją aktywnością wszystkie szczepy bakterii, a te które są główną przyczyną trądziku są dosyć specyficzne, o czym pisałem już w rozdziale "Jak powstaje trądzik?", dlatego też nie są one wrażliwe na każdy rodzaj antybiotyku, a te zawarte w Tribioticu sprawdzają się głównie w zwalczaniu takich bakterii jak:

Lp. Antybiotyk Dawka Działanie Bakterie
1.SIARCZAN NEOMYCYNY (Neomycini sulfas)5,000 mg/gdziałanie bakteriobójcze poprzez zaburzenie syntezy białek komórkowychgłównie bakterie Gram (-), w tym pałeczki z rodzaju Proteus, a także gronkowce.
Nie działa na beztlenowce
2.SIARCZAN POLIMYKSYNY B (Polimyxini B sulfas) 0,833 mg/g (5000 j.m./g)działanie bakteriobójcze poprzez zaburzanie szczelności błon komórki bakteryjnejbakterie GRAM (-), szczególnie: Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter aerogenes, Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Salmonella, Shigella.
3. BACYTRACYNA CYNKOWA (Bacitracinum zincum) 10,000 mg (400 j.m./g) działanie bakteriobójcze poprzez hamowanie syntezy ściany bakteryjnejbakterie Gram (+), w tym: gronkowce, paciorkowce, Clostridium

Jak widać w przedstawionym powyżej szczegółowym zestawieniu składników zawartych w bardzo udanym preparacie Tribiotic nie tylko zalecana powierzchnia oraz okres stosowania stanowią problem. Wiadomo, że w przypadku trądziku zmiany chorobowe obejmują zazwyczaj dosyć duży obszar skóry, jednak kluczowy jest fakt, iż najbardziej istotne dla przebiegu choroby Gram dodatnie beztlenowce Propionibacterium acne nie są wrażliwe na żaden z zawartych w omawianym preparacie antybiotyk. Neomycyna i Polimyksyna B wykazują aktywność bakteriobójczą tylko w przypadku zakażeń bakteriami Gram ujemnymi (przy pierwszym z nich jest nawet zaznaczony brak wrażliwości beztlenowców). Jedynie Bacytracyna zwalcza zakażenia wywołane przez bakterie Gram dodatnie, jednak tylko te, których przyczyną są szczepy wskazane w tabeli, a jak widać Propionibacterium acne nie należy do tej grupy.

Tribioticowo-trądzikowa konkluzja

To pierwszy z serii wpisów przedstawiający nieskuteczność kuracji przeciwtrądzikowych, ale myślę, że należało zacząć ją od omówienia właśnie tego preparatu. Tribiotic to bardzo udany, wszechstronny i dostępny bez recepty produkt, jednak akurat w tej konkretnej istotnej dla nas dolegliwości po prostu nie znajduje zastosowania. Może chronić przed wtórnym nadkażeniem powstałych w wyniku "błędów kuracji" ran i zadrapań, jednak w prawidłowym procesie leczenia chodzi o to, żeby do takich sytuacji nie doprowadzać. Postać chemiczna antybiotyków zawartych w Tribioticu:
SIARCZAN neomycyny i polimyksyny, oraz
bacytracyna CYNKOWA
uważnym czytelnikom, którzy zapoznali się z wcześniejszym rozdziałem:

"MINERAŁY stosowane w kuracji trądziku"

CYNK oraz SIARKA bardzo słusznie mogły skojarzyć się z aktywnością przeciwtrądzikową. Zalecam jednak zastosować inne omówione już wcześniej preparaty z tymi składnikami mineralnymi, bo akurat w przypadku przedstawionych antybiotyków istotna jest ta część związku, która odpowiada za aktywność przeciwbakteryjną, a jak już wspomniałem, akurat w trakcie leczenia zmian trądzikowych wywołanych przez Propionibacterium acne nie sprawdzą się one, gdyż bakterie te nie znajdują się niestety w dosyć szerokim zakresie ich działania. Każdy antybiotyk niesie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, zwłaszcza gdy stosowany jest niezgodnie z przeznaczeniem. Nie o to chodzi, żeby straszyć i odradzać stosowania antybiotyków, ale zwłaszcza w przypadku takich chorób jak trądzik, o długoterminowym przebiegu, kuracja powinna być skierowana precyzyjnie na konkretną przyczynę zakażenia. Zalecam, aby antybiotykoterapia w przypadku trądziku, zarówno doustna, jak i miejscowa, prowadzona była jednak pod kontrolą lekarza dermatologa, aby zapobiec wytworzeniu się lekoopornych szczepów bakterii, które to mogą znacznie zmniejszyć skuteczność leczenia. Więcej informacji na temat leków dostępnych na receptę stosowanych w kuracji trądziku znajdziesz w poprzednich rozdziałach:

"Leki przeciwtrądzikowe dostępne z przepisu lekarza o działaniu miejscowym"

"Leki przeciwtrądzikowe dostępne z przepisu lekarza o działaniu ogólnym"

A na podsumowanie rozdziału poświęconego celowości stosowania Tribioticu w leczeniu zmian trądzikowych zwięzła konkluzja:

TRIBIOTIC na drobne rany i skaleczenia

- jak najbardziej TAK,

na zmiany trądzikowe - stanowczo NIE

1 komentarz:

  1. Jak widać warto posłuchać kogoś kto zna się na temacie zanim zastosuje się konkretną kuracje
    https://kazaro.pl

    OdpowiedzUsuń

Współtwórcy