poniedziałek, 2 września 2013

Bez recepty o działaniu miejscowym

LEKI NA TRĄDZIK DOSTĘPNE BEZ RECEPTY

Opublikowano: 2013-09-02

TAGI: ACNE-DERM, ACNOSAN T, AFRONIS, AKNEROXID, BENZACNE, BREVOXYL, CLEARASIL, HASCODERM, SKINOREN, SQUAMAX, MAŚĆ CYNKOWA, PASTA CYNKOWA, PIIMAX+ZN, SILICOSAN


Do stosowania zewnętrznego

Nadtlenek benzoilu

DZIAŁANIE: Substancja dostępna jest w postaci żeli, kremów oraz roztworu. Jej działanie polega na uwalnianiu tlenu, a ponieważ jak wspomniałem we WSTĘPIE bakterie Propionibacterium acne, które w głównej mierze odpowiedzialne są za powstawanie trądziku to bakterie anaerobowe - rozwijające się w warunkach beztlenowych. BEZTLENOWCE, więc uwalniany tlen hamuje ich rozwój. Ponadto nadtlenek benzoilu wykazuje również działanie złuszczające zrogowaciały naskórek KERATOLITYCZNE więc dzięki temu udrożnione zostają kanały łojowe. Otwarcie dostępu do ognisk zakażenia, pozwala na szybsze uzyskanie efektu przeciwbakteryjnego. Ponieważ jednak nie wykazuje działania przeciwzapalnego przy dłuższym stosowaniu może wywoływać podrażnienia lub miejscowe stany zapalne. Zaleca się rozpoczynanie kuracji od mniejszych stężeń. W przypadku stwierdzenia uczulenia na nadtlenek benzoilu zaleca się odstawienie i zastąpienie go preparatami z kwasem salicylowym.

UWAGA: ze względu na swoje właściwości utleniające nadtlenek benzoilu może powodować odbarwienie kolorowej odzieży >>.

STOSOWANIE: najlepiej raz dziennie na wieczór na całą powierzchnię objętej trądzikiem skóry.

PREPARATY: BENZACNE żel 5% i 10%, tonik, AKNEROXID żel 5% i 10%, 4% emulsja, BREVOXYL 4% krem, CLEARASIL tonik, krem, żel



Kwas azelainowy

DZIAŁANIE: Działa przeciwbakteryjnie, złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka KERATOLITYCZNIE, a także znacznie zmniejsza ilość zaskórniaków. Nie powoduje podrażnień, a także nie uwrażliwia na działanie promieni słonecznych.

STOSOWANIE: dwa razy dziennie (rano i wieczorem) na całą powierzchnię objętej trądzikiem skóry, aby uzyskać efekt leczniczy kuracja powinna trwać co najmniej 4 tygodnie. Często leczenie wymaga systematycznego stosowania przez okres kilku miesięcy (nawet do roku).

PREPARATY: w postaci kremów o 20% zawartości kwasu azelainowego - ACNE-DERM żel, HASCODERM krem, HASCODERM lipogel, SKINOREN żel, SKINOREN krem



Kwas salicylowy

DZIAŁANIE: Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwpierwotniakowo, złuszcza zrogowaciałe komórki naskórkaKERATOLITYCZNIE i przeciwzapalnie.

UWAGA: nie stosować w przypadku uczulenia na salicylany.

PREPARATY: SQUAMAX emulsja



Rezorcynol

DZIAŁANIE: Hamuje wydzielanie łoju oraz udrażnia ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Wygładza również niewielkie wgłębienia oraz blizny potrądzikowe, a także usuwa przebarwienia.

UWAGA: przy stosowaniu na duże powierzchnie ulega wchłonięciu do krwiobiegu, co może wywołać zatrucie typowe dla aromatycznych związków organicznych, które wykazują działanie przeciwbakteryjne, wywołując denaturację białek komórkowych oraz zahamowanie niektórych enzymów potrzebnych do życia komórki.FENOLI, jednakże stosowany miejscowo i rozsądnie jest bezpieczny.

PREPARATY: w postaci preparatów złożonych - AFRONIS.



Siarka

DZIAŁANIE: Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwpasożytniczo, usuwa nadmiernie zrogowaciałą warstwę naskórka, przeciwłojotokowo oraz wysuszająco. Stosowana miejscowo na skórę ulega przemianie w siarczki, które rozpuszczają skleroproteiny naskórka. Ułatwia wchłanianie przezskórne innych substancji leczniczych. Do związków zawierających siarkę wykorzystywanych w leczeniu trądziku należą: metylosulfonylometan - bardzo ciekawy związek, o którym na pewno napiszę więcej w dalszej części MSM i tioksolon.

UWAGA: może wywoływać działanie drażniące, a ze względu na niezbyt przyjemny zapach coraz rzadziej stosowana Cyt. "Ty mnie tu siarką nie mydlij. Siarka przy tym to perfuma."(pamiętacie Shreka?).

PREPARATY: ACNESULF (10% emulsja), DERMAKNEL (4% krem) - tak bardzo spadło zainteresowanie, że obydwa te preparaty są już w tym momencie niedostępne w sprzedaży.

Dostępny jest zawierający w swoim składzie wspomniany wyżej tioksolon preparat o nazwie ACNOSAN T. Jest to jednak roztwór alkoholowy, który w znacznym stopniu wysusza skórę, dlatego też raczej nie polecam go do długotrwałego stosowania (nadal ma on jednak swoich zwolenników).


TLENEK CYNKU

O związkach cynku jeszcze sporo informacji pojawi się na tym blogu. Przy okazji innego wpisu dotyczącego cynku dowiecie się dlaczego akurat fragment ten został tak wyróżniony (i dlaczego właśnie takim zestawem kolorów ). Niezaprzeczalnym atutem preparatów z tlenkiem cynku jest ich bardzo korzystna cena. Maść cynkowa (o stężeniu 10% tlenku cynku) oraz pasta cynkowa (o stężeniu 25% tlenku cynku) bardzo często stosowane są w przypadku różnego rodzaju schorzeń skórnych. Decydują o tym przeciwzapalne właściwości tlenku cynku oraz względy ekonomiczne. Dobre efekty uzyskuje się w leczeniu lekkich stanów zapalnych, otarć oraz ważnych dla nas zmian trądzikowych. Dostępne w sprzedaży są również preparaty, które poza tlenkiem cynku zawierają omówiony wyżej kwas salicylowy np. Pasta Lassari, które poza wspomnianym efektem przeciwzapalnym mają także działanie złuszczające.


KRZEM

Kolejne z uzupełnień już może bardziej pasuje do rozdziału poświęconego kosmetykom, ale ponieważ maścią cynkową zapoczątkowałem preparaty zawierające w swoim składzie składniki mineralne (o preparatach stosowanych wewnętrznie możesz przeczytać w osobnym rozdziale ⇨), zdecydowałem się jeszcze w tym miejscu wspomnień o jeszcze jednym składniku mineralnym.
Preparat, który chcę Wam przybliżyć to PIIMAX+ZN gel. Sama jego nazwa zdradza już jeden z kluczowych dla kuracji trądziku minerał, a mianowicie cynk = ZN. Znaczenie cynku zostało omówione powyżej więc nie będę powtarzał, przypomnę tylko, że najistotniejsza jego funkcja sprowadza się do normalizacji pracy gruczołów łojowych. Trochę więcej opowiem natomiast na temat drugiego istotnego dla prawidłowego funkcjonowania skóry minerału, który występuje w omawianym preparacie. Żel zawiera krzem, który pomaga wzmocnić skórę, wygładzić ją i poprawić jej elastyczność. Dzięki temu już po pierwszym użyciu można zauważyć efekt. Żel likwiduje ogniska zapalne i sprawia, że cera od razu się napina. Stosowanie preparatu daje dobre efekty zarówno w przypadku świeżych zmian trądzikowych, jak i tych bardziej utrwalonych i zanieczyszczonych. Zainteresowanych innymi możliwościami tego minerału odsyłam do rozdziału "SKŁADNIKI MINERALNE STOSOWANE W KURACJI TRĄDZIKU", a poniżej przedstawiam propozycje innych preparatów do stosowania zewnętrznego zawierających w swoim składzie krzemionkę:

INNE PREPARATY Z KRZEMIONKĄ: ALEKSANDRA KREM NA TRĄDZIK Z KRZEMEM, SILICOSAN żel

W kolejnych rozdziałach trochę informacji o lekach przeciwtrądzikowych dostępnych z przepisu lekarza.
SERDECZNIE ZAPRASZAM.


Leki przeciwtrądzikowe z przepisu lekarza o działaniu miejscowym.


Leki przeciwtrądzikowe z przepisu lekarza o działaniu ogólnym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Współtwórcy