poniedziałek, 2 września 2013

Jak powstaje TRĄDZIK?

Jak powstaje TRĄDZIK?

Opublikowano: 2013-09-02

TRĄDZIK najczęściej występuje u nastolatków, gdyż właśnie w tym okresie ("burzy hormonów") następuje wzmożone wytwarzanie hormonów płciowych odpowiedzialnych za powstawanie cech męskich ANDROGENÓW. To właśnie androgeny wpływają na nadprodukcję łoju - który wytwarzany w normalnych ilościach pełni funkcję ochronną dla komórek naskórka SEBUM i keratynizacja - proces wytwarzania przez komórki naskórka płaskich płytek zbudowanych z keratyny (obumierają one i tworzą zrogowaciałą nieprzepuszczalną dla wody warstwę) ROGOWACENIE ujść gruczołów łojowych i zwężenie kanałów. Następuje więc zablokowanie wypływu sebum, które staje się świetną pożywką dla żyjących sobie na skórze bakterii beztlenowych (Propionibacterium acne). Uwalniają one szereg enzymów takich jak: lipazy, protezy i hialuronidazy, które to tworzą ognisko stanu zapalnego z charakterystycznym zaczerwienieniem. Zaczopowany i poszerzony przez zalegające sebum kanał tworzy:

♦ MIKROZASKÓRNIK, następnie

♦ ZASKÓRNIK ZAMKNIĘTY, a później

♦ ZASKÓRNIK OTWARTY

Zaczernienie to nie wynik zabrudzenia (jak niektórzy sądzą), lecz reakcji chemicznej - utlenienia łoju skórnego, który ma bezpośredni kontakt z powietrzem. Zaskórniki to pierwotna postać zmian trądzikowych, która powstaje, gdy kanały gruczołów łojowych pozostają otwarte.

Beztlenowce Propionibacterium acne

Inną odmianą, która tworzy się w wyniku zamknięcia kanałów są białe, ropne zmiany z otaczającym je zaczerwienieniem. Powstają one w wyniku bardzo szybkiego rozwoju beztlenowych bakterii Gram dodatnich (ponieważ kanał jest zamknięty, nie dociera tam TLEN, a to jest właśnie to co Propionibacterium acne lubią najbardziej - środowisko beztlenowe). Dodatkowo mają świetną pożywkę w postaci wydzieliny gruczołów łojowych, która nie może się wydostać ze względu na zamknięcie zrogowaciałych kanałów. Energię potrzebną do procesów życiowych i namnażania bakterie czerpią z przekształcania obecnego w pocie kwasu mlekowego do kwasu propionowego, dlatego tak ważna w przebiegu trądziku jest higiena osobista. W sprzyjających warunkach beztlenowce namnażają się więc, uszkadzają ścianę kanału, zakażenie się rozlewa, a komórki zaczynają uwalniać substancje, które odpowiedzialne są za powstanie stanu zapalnego (tak właśnie powstaje zaczerwienienie). Reakcja zapalna zapoczątkowana przez bakterie prowadzi do powstania wykwitów grudkowo-krostkowych, a gdy stan chorobowy ulega zaostrzeniu tworzą się głębokie nacieki ropne i przetoki, po których często pozostają szpecące blizny.

Określając, który rodzaj wykwitów jest dominujący, wyróżnia się

3 zasadnicze odmiany kliniczne trądziku:

♦ TRĄDZIK ZASKÓRNIKOWY z licznymi zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi (acne comedonica).

♦ TRĄDZIK GRUDKOWO-KROSTKOWY, w którym obok zaskórników występują także grudki i krosty (acne papulopustulosa).

♦ TRĄDZIK ROPOWICZY z licznymi głębokimi zapalnymi guzami i guzkami wypełnionymi ropną wydzieliną (acne phlegmonosa) - w tej postaci istnieje największe ryzyko powstawania blizn.


Tak wiec TRZY podstawowe przyczyny powstawania trądziku to:

♦ 1) nadprodukcja sebum


♦ 2) rogowacenie ujść mieszków włosowych


♦ 3) namnażanie bakterii

Miejsca w których występuje największy wysyp zmian trądzikowych to: twarz, szyja, klatka piersiowa, plecy i ramiona, gdzie na skórze zlokalizowana jest największa ilość gruczołów łojowych.


Jak leczyć trądzik?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Współtwórcy