sobota, 19 października 2013

AMINOKWASY istotne dla kuracji trądzikowych

AMINOKWASY STOSOWANE W KURACJI TRĄDZIKU

Opublikowano: 2013-10-28

TAGI: L-CYSTEINA, L-METIONINA, L-PROLINA, L-LIZYNA, L-ARGININA

WSTĘP, tym razem wyjątkowo zwięzły

Na temat związków, którymi teraz chcę się zająć nie łatwo jest znaleźć konkretne informacje, paradoksalnie dlatego, że sieć jest nimi wypełniona po same brzegi. Ogromną popularność zyskały jako składniki różnego rodzaju odżywek i suplementów przeznaczonych dla sportowców. Zawdzięczają to funkcji budulcowej, gdyż właśnie w trakcie treningu zwiększa się na nie zapotrzebowanie organizmu. Wykazują one również szereg bardzo ważnych funkcji, które mogą być wykorzystane w terapii różnego rodzaju schorzeń, także trądziku.

AMINOKWASY, bo o nich właśnie chcę napisać - to związki, które odgrywają w naszym organizmie niezwykle ważną rolę, gdyż są one cząstkami składowymi białek budulcowych oraz enzymatycznych. Część z nich jest wytwarzana w organizmie (tzw. endogenne) inne muszą być dostarczane z pożywieniem lub w postaci suplementów, gdyż organizm nie potrafi ich samodzielnie wyprodukować (tzw. egzogenne). Ponieważ są składnikami białek spełniają ważną rolę w procesach związanych z przebiegiem wielu chorób skórnych. I tak jednym z bardziej istotnych dla prawidłowego funkcjonowania skóry jest aminokwas siarkowy, od którego zaczynam jak już zapowiedziałem na końcu poprzedniego rozdziału.



L-CYSTEINA

Aminokwas ten występuje w keratynie, która jest głównym białkowym składnikiem skóry, paznokci i włosów. Bierze udział w wytwarzaniu kolagenu oraz ma duży wpływ na elastyczność i strukturę skóry. Wykazuje również podobnie jak omówione wcześniej witaminy i minerały działanie antyoksydacyjne, zarówno samodzielnie, jak również dlatego, iż to właśnie L-cysteina stanowi jedną z trzech składowych również wspominanego już glutationu. To głównie jej poziom decyduje o ilości wytwarzanego glutationu. Z tego wynika bardzo silne działanie ochronne przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Również zabezpiecza przed działaniem metali ciężkich podobnie jak omówiony wcześniej selen. Występuje w wielu innych białkach organizmu, w tym w kilku enzymach trawiennych. Pochodna acetylowa (N-acetylocysteina), znana jako ACC jest stosowana jako lek o działaniu wykrztuśnym oraz jako odtrutka przy zatruciu lub przedawkowaniu paracetamolu. Ma to związek z wspomnianym wyżej wpływem na poziom glutationu.

Poniżej tradycyjnie tabela z dostępnymi na rynku preparatami L-cysteiny:

Preparaty L-CYSTEINY

Postać Preparaty ( CENA ) Zawartość Opakowanie Dawkowanie
L-cysteina Solgar L-Cysteina 500 mg30 kaps.1 tabl. dziennie
SWANSON AjiPure L-Cysteina 500 mg30 kaps.1 tabl. dziennie
NOW FOODS L-Cysteina 500 mg100 tabl.1 tabl. dziennie
N-acetylocysteina NOW NAC N-Acetyl Cysteine 600 mg250 kaps.1 tabl. dziennie
ANKIETA W TRAKCIE PRZYGOTOWANIA.

*forma N-acetylocysteiny lek wykrztuśny. Ta forma nie jest stosowana w kuracji chorób skóry.

Zalecane dzienne dawkowanie cysteiny to od 500 mg do 1500 mg. Preparaty należy przyjmować na czczo.

Kolejnym aminokwasem jest również związek zawierający w swoim składzie siarkę i również odgrywający istotną rolę w procesach związanych ze zdrowiem skóry, włosów i paznokci.



L-METIONINA

Jest to aminokwas egzogenny dostarczany z pożywieniem oraz w postaci suplementów. Jest ona składnikiem budulcowym włosów. Jest on ściśle powiązany z poprzednio omówionym aminokwasem, gdyż w organizmie wraz cystyną wykorzystywany jest właśnie do produkcji L-cysteiny. A jeżeli ma wpływ na produkcję cysteiny, to i równocześnie decyduje o poziomie glutationu. Ponadto bierze udział w syntezie tauryny oraz karnityny. Na przemiany metaboliczne tych aminokwasów wpływ ma omówiona w rozdziale poświęconym witaminom pirydoksyna (witamina B6), a sama metionina odgrywa ważną rolę w procesie wchłaniania cynku i selenu. Ze względu na zawartą w metioninie siarkę uczestniczy w reakcjach metabolicznych, w których jest ona dawcą grup siarkowych.
Jak widzicie wszystkie te omówione w poprzednich rozdziałach witaminy i minerały miały istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie skóry, tak więc wszystko łączy się w logiczną całość.

Efekt przeciwtrądzikowy i hamujący łojotok jest wynikiem takich działań jak:
↑ przyswajania cynku i selenu,
działanie przeciwzapalne,
↓ wolnych rodników i metali ciężkich,
↓ miażdżycy ⇨ lepsze ukrwienie,
↑ syntezy kolagenu ⇨ wzmocnienie struktury skóry.

Poniżej przedstawiam listę proponowanych preparatów:

Preparaty L-METIONINY

Postać Preparaty ( CENA ) Zawartość Opakowanie Dawkowanie
L-metionina Puritans Pride L-Metionina 500 mg50 tabl.2 tabl. dziennie
NOW FOODS L-Metionina 500 mg100 kaps.2 kaps. dziennie
ANKIETA W TRAKCIE PRZYGOTOWANIA.

Zalecane dzienne dawkowanie metioniny to 1000 mg. Preparaty należy przyjmować na czczo.


Kończę omawiać aminokwasy zawierające w swoim składzie siarkę, a teraz przedstawię dwa inne bardzo istotne głównie dla procesu tworzenia kolagenu i tym samym wzmacniania struktury tkanki łącznej.


L-PROLINA

Prolina jest aminokwasem endogennym - jest produkowana w organizmie. Stanowi ona główny składnik kolagenu (ok. 20% struktury kolagenowej). Także metabolity proliny biorą udział w tworzeniu kolagenu i tak jej pochodna hydroksyprolina powstaje w wyniku hydroksylacji - reakcji katalizowanej hydroksylazę prolinową, która odbywa się przy udziale znanego nam i omawianego w rozdziale o witaminach kwasu askorbowego (witaminy C). Tak więc kuracje L-proliną w połączeniu z witaminą C w istotny sposób poprawia syntezę włókien kolagenowych. Ze względu na największą spośród wszystkich aminokwasów zdolność wiązania wody odgrywa znaczącą rolę w procesie uwodniania głębokich warstw skóry. Zaburzenia nawilżenia skóry często są przyczyną procesów chorobowych, ma ono również znaczący wpływ również dla kuracji przeciwtrądzikowych.

Preparaty L-PROLINY

Postać Preparaty ( CENA ) Zawartość Opakowanie Dawkowanie
L-prolina SWANSON AjiPure L-Prolina 500 mg60 kaps.1 kaps. dziennie
ANKIETA W TRAKCIE PRZYGOTOWANIA.


Zalecane dzienne dawkowanie proliny to 500 mg.



L-LIZYNA

Jest to związek należący do grupy aminokwasów egzogennych, które dostarczane są do organizmu wraz z pożywieniem. Równolegle piszę o jego właściwościach przy okazji opracowywania innego zagadnienia (zainteresowanym polecam blog poświęcony chorobom serca ⇨). Jego podstawowa funkcja to wzrost i naprawa tkanek, poprzez wpływ na tworzenie kolagenu. Wspomaga regenerację tkanek oraz stymuluje rozwój białek mięśniowych, a także produkcję hormonów, enzymów i przeciwciał. U dzieci ma wpływ na gospodarkę wapniową, decyduje więc o prawidłowym rozwoju kości. Stosowana w większych dawkach lizyna wykazuje aktywność przeciwwirusową. Największą skuteczność wykazuje przeciw wirusowi opryszczki i półpaśca. W kuracjach przeciwwirusowych zaleca się stosować lizynę w połączeniu z cynkiem oraz witaminą C. W organizmie lizyna jest prekursorem karnityny (odsyłam do bloga poświęconego chorobom sercowo-naczyniowym). Podobnie jak cysteina, metionina i selen wykazuje zdolność do wiązanie metali ciężkich.

Preparaty L-LIZYNY

Postać Preparaty ( CENA ) Zawartość Opakowanie Dawkowanie
L-lizyna Solgar L-Lizyna 500 mg50 kaps.1 kaps. dziennie
SWANSON Free Form L-Lysine 500 mg100 kaps.2-3 kaps. dziennie
SWANSON Ajipure L-Lysine 500 mg90 kaps.2-3 kaps. dziennie
NOW FOODS L-Lysine 500 mg100 kaps.1-3 kaps. dziennie
Puritans Pride L-Lysine Free Form 1000 mg60 tabl.1 tabl. dziennie
proszek NaturaBio L-Lysine 500 gproszek1 miarka (1g) dziennie
+Vit.C Calivita L-Lysine Plus 500 mg60 kaps.1 kaps. dziennie
proszek + Vit.C LyCin™ Dr Rath 500 gproszek*1 miarka (5g) dziennie
ANKIETA W TRAKCIE PRZYGOTOWANIA.

*1 miarka preparatu LyCin™ Dr Rath zawiera 1000mg witaminy C oraz 1000 mg L-lizyny.

Zalecane dzienne dawkowanie lizyny to od 500 do 1500 mg. W kuracjach przeciwwirusowych należy zwiększyć dawkę do 3000 mg na dobę. Zaleca się przyjmowanie na czczo. Kuracja nie powinna przekraczać okresu 6 miesięcy.



L-ARGININA

Z tym związkiem należącym do aminokwasów endogennych na pewno jeszcze się spotkacie w innych blogach z serii intymnyPROBLEM, ze względu na jego bardzo "ciekawy" mechanizm działania. Ponieważ odpowiada on za procesy energetyczne w komórkach oraz uwalnianie i transport tlenku azotu znalazł również zastosowanie w terapii chorób sercowo-naczyniowych, o których więcej będziecie mogli przeczytać w powstającym równolegle blogu ⇨. L-Arginina stosowana jest w celu przyspieszenia gojenia się ran oraz oparzeń - efekt ten uzyskuje się dzięki rozszerzeniu naczyń i poprawie krążenia, a to zawdzięczamy właśnie działaniu wspomnianego tlenku azotu. Tak więc L-arginina nie jest kluczowym aminokwasem w kuracji trądziku, jednak może być stosowana pomocniczo w celu poprawy krążenia w obrębie miejsc objętych chorobą oraz szybszego leczenia powstałych w przebiegu ostrej postaci trądziku trudno gojących się ran. Lepsze ukrwienie to szybszy efekt terapeutyczny. Nie rozpisuję się nad pozostałymi funkcjami tego związku, sygnalizuję tylko możliwości jakie daje jego stosowanie.

Poniżej przedstawiam listę proponowanych preparatów:

Preparaty L-ARGININY

Postać Preparaty ( CENA ) Zawartość Opakowanie Dawkowanie
L-arginina SOLGAR L-Arginina 500 mg50 tabl.2 tabl. dziennie
SOLGAR L-Arginina 1000 mg90 tabl.1 tabl. dziennie
SWANSON L-Arginina 500 mg100 kaps.2 tabl. dziennie
SWANSON AjiPure L-Arginina 500 mg60 kaps.2 tabl. dziennie
SWANSON L-Arginina Forte 900 mg90 kaps.1 tabl. dziennie
NOW FOODS L-Arginine 500 mg100 kaps.2 tabl. dziennie
ANKIETA W TRAKCIE PRZYGOTOWANIA.

Zalecane dzienne dawkowanie ARGININY to od 500 do 5000 mg. Preparaty należy przyjmować na czczo.


Kończę omawiać rozdział o aminokwasach, a wszystkich zainteresowanych kolejnymi niekonwencjonalnymi pomysłami na kuracje przeciwtrądzikowe zapraszam do kolejnego rozdziału, w którym zamierzam zająć się substancjami pochodzenia roślinnego.

O tym co uda mi się wyszperać na temat kuracji ziołowych dowiecie się już niebawem (Zapraszam IP).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Współtwórcy